Gyakran Ismételt Kérdések - Napelemes cserépbolt
A Terrán GENERON napelemes tetőcserép egyszerre két funkcióval: védi a tető alatt élőket és közben energiát is termel, mindezt esztétikusan, felesleges tetőáttörés nélkül, a tető síkjába süllyesztve.
generon, napelemes cserép, napelem, tetőcserép
455
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-455,theme-bridge 16,bridge-core-3.3.1,woocommerce-no-js,qode-page-transition-enabled,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode_disabled_responsive_button_padding_change,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-theme-ver-30.8.1,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode-wpml-enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-7.9,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-6,elementor-page elementor-page-455
 

Gyakran Ismételt Kérdések

Felújítás esetén igénybe vehetem-e a 3 millió forintos állami támogatást?

Igen, a Generon beépítésére igénybe vehető akár 3 millió forint állami támogatás a jogszabályi feltételek teljesülése esetén. A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet 6. § i) bekezdése szerint a napelemes rendszer telepítése, cseréje támogatható építési tevékenységek között szerepel. Tekintettel arra, hogy a Terrán Generon a tetősíkba integrált, napenergia-hasznosítást biztosító tetőhéjazatnak minősül, így a 7. § (5a) bekezdésében meghatározott megkötés nem vonatkozik rá.

Van-e hűtése a napelemnek, ha beépítjük a cserépfedésbe?

A szakszerűen megépített cseréphéjazatok mögött minden esetben szükséges egy – minimum 5 cm vastagságú – átszellőztetett légrés, ahol a felmelegedő levegő a kürtőhatás elve alapján távozik, és a helyére a környezeti levegővel azonos hőmérsékletű levegő érkezik. A Generon esetében a légréteg minimális vastagsága 7,5 cm, így a cserépfedésnél megszokott cirkuláció még intenzívebb hűtőhatást biztosít, ezáltal a Generon modulok érdemben nem melegednek fel jobban, mint az onroof napelemek. Ennek köszönhetően a Generonnal megtermelhető energia éves viszonylatban megegyezik az azonos teljesítményű onroof rendszerekkel.

A csatlakozók száma nem jelent-e nagyobb meghibásodási kockázatot?

Az általunk használt ún. MC 4 csatlakozókat a szoláripar évtizedek óta gyártja és használja. Az elmúlt évtizedekben több tízmilliárd darab készült világszerte. Az általunk beépített csatlakozók megbízhatósága kiváló, így a meghibásodás kockázata alacsony.

Mennyibe kerül a napenergia?

Ha a Nap az energiaszolgáltatókhoz hasonlóan benyújtaná a számlát azért az energiáért, amit egy átlagos családi ház tetőfelületére sugároz, akkor évi több millió forintot kellene fizetnünk neki. Szerencsére azonban a saját tulajdonában lévő felületre érkező napenergiát mindenki szabadon, ingyen hasznosíthatja. A napenergia saját célra történő hasznosítását semmilyen adó-, vagy járulékfizetési kötelezettség nem terheli.

Milyen tetőfedésbe építhető be a Terrán Generon?

A Terrán Generon egyelőre kizárólag Terrán Zenit és Terrán Rundo tetőfedésbe építhető be.

Beépíthető-e más típusú cserépfedésbe?

Abban az esetben, ha a meglévő fedést Terrán Zenit-re vagy Rundo-ra építik át olyan módon, hogy a fedésre vonatkozó feltételek teljesüljenek.

Milyen követelményei vannak a fedésnek?

  • min. 7,5 cm-es átszellőztetett légrés
  • hosszú élettartamú tetőfólia (MediFol Generon Longlife / MediFol Generon LongLife Plus / Medifol TOP 270 / MediFol Silver)
  • min. 20° tetőhajlásszög

Mekkora méretű a Terrán Generon?

A Terrán Generon modul befoglaló mérete 330 mm x 420 mm, azonos a Terrán Zenit vagy Rundo cserép méretével.

Mekkora teljesítményű a Terrán Generon?

Egy Terrán Generon modul 15 Wp teljesítményű, 11,1 db/m2 elhelyezés esetén ez 167 W/m2-t tesz ki.

Mekkora helyigénye van a Terrán Generonnak?

1 kWp teljesítményű mező kb. 6 m2 tetőfelületet igényel.

Kihasználható-e a teljes tetőfelület?

Azok az összefüggő tetőszakaszok használhatók ki, amelyek tájolása megfelelő. A tetőfelület széleitől (orom, falszegély, tetőgerinc, eresz, vápa) és a tetőfelépítményektől (kémény, tetőablak stb.) legalább két cserépnyi (kb. 60 cm-nyi) távolságot el kell hagyni. Ezeket a tetőfelületeket Terrán Zenit vagy Rundo cseréppel kell fedni.

Mi az optimális elhelyezés?

Az optimális elhelyezés Magyarországon a déli tájolású 35 fokos hajlásszögű tetőkön lehetséges. Az optimális tájolástól való kisebb eltérés keleti vagy nyugati irányban nem jár vállalhatatlan termeléskieséssel. Szintén nem jár jelentős kieséssel az optimális hajlásszögtől való 5-10 fokos eltérés. Szaktanácsadóink segítenek az optimális fedéskép kitalálásában annak érdekében, hogy a legszebb legyen a tető megjelenése.

Felrakható-e a Terrán Generon több, egymással összefüggő tetőszakaszra?

Igen, felrakható, a szolár rendszerekre általánosan érvényes kötöttségekkel. Csak azonos tájolású és hajlásszögű szakaszok köthetők egy áramkörre.

Hogyan tudom felhasználni a termelt áramot?

A jelenleg érvényben lévő szabályozások szerint a napelemrendszert egy ad-vesz mérőórán keresztül az áramszolgáltató hálózatára kötik. Ez azt jelenti, hogy a megtermelt többletmennyiséget a rendszer a szolgáltató hálózatára táplálja be, ugyanakkor a kevésbé napsütéses időszakokban a szolgáltatói hálózatról juthat folyamatosan áramhoz. Amennyiben Ön 2023. december 31-ig telepít napelemes rendszert a tetőre, és szerződést köt az áramszolgáltatójával, akkor még a jelenleg hatályos, úgynevezett szaldós elszámolás vonatkozik rá. Ennek lényege, hogy csupán az éves szinten megtermelt és elfogyasztott energia különbségét kell kifizetnie, vagyis egy megfelelő teljesítményű napelemrendszerrel elérhető a nulla forintos villanyszámla. A várhatóan 2024. január 1-je után bevezetésre kerülő bruttó elszámolásban a hálózatból vásárolt és a napelem által megtermelt, azonnal el nem fogyasztott energia egységárát külön-külön határozzák meg.

Felhős időben is termel áramot?

Tény, hogy a napelemek direkt napsütésben, derékszögű beesési szögben, alacsony hőmérsékleten működnek a legjobban. Azonban felhős időben is termelnek, sőt akár 50-90%-os kihasználtsággal képesek ilyenkor is működni. Mivel a napelemek az idő legnagyobb részében részterhelésen működnek, ezért a mai technológiák kifejezetten nagy figyelmet fordítanak arra, hogy ebben a tartományban is minél hatékonyabban üzemeljenek.

A napelempanelek gyártása nem környezetkárosító?

A napelemgyártáshoz ónt, rezet, szilíciumot, műanyagot, alumíniumot és üveget használnak fel. Az új európai uniós szabályozásoknak köszönhetően a napelemekre is vonatkozik a begyűjtés és az újrahasznosítás kötelessége.

Ez azt jelenti, hogy az élettartamuk lejárta után a paneleket szétcsavarozzák, és az alkotórészeit más napelemekkel foglalkozó cég felhasználja. Az összetevők ugyanis jó minőségű anyagokból készültek, ezért sokkal egyszerűbb és olcsóbb ezeket ismételten felhasználni, mint újat gyártani helyettük.

 

A szélsőséges időjárás (például jégeső) nem tesz kárt a napelemekben?

A napelemek a minőségi alapanyagoknak és alapos munkálatoknak köszönhetően rendkívül ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben. Az edzett üveglapok kiváló védelmet nyújtanak a jégesővel, széllel és egyéb mechanikai behatásokkal szemben. A minősítési eljárás része, hogy bizonyos magasságból acélgolyókat zúdítanak a napelemre, ezzel is imitálva a jégeső körülményeit.
Mivel a napelemek nem rendelkeznek mozgó alkatrészekkel, ezért átlagos használatnál nincs olyan körülmény, ami miatt tönkremehetnének.

Milyenelőnyei vannak a Terrán Generonnak a hagyományos napelempanelekhez képest?

Mindenekelőtt az esztétikumával tűnik ki. A napcellák felhelyezése és megjelenése megegyezik a hagyományos tetőcserepekével. Nincs felesleges tetőáttörés, amely prémium megjelenést biztosít az ingatlan számára és növeli annak értékét.
Mivel nincs különálló tartószerkezet, ezért a tetőszerkezetre nehezedő súly is jelentősen kevesebb, mint egy hagyományos napelemrendszer esetében.
További előnye a Terrán Generonnak, hogy bármikor korlátlanul bővíthető, a követelményeknek megfelelő tetőfelület függvényében.

Mennyivel drágább, mint egy hagyományos nagypaneles rendszer?

A Terrán Generonnal fedett tető teljes védelmi funkcióval rendelkezik, egyidejűleg kimagasló esztétikai előnyt biztosít, ezért a hagyományos nagypaneles rendszerekkel nehezen összehasonlítható az értéke, de tény, hogy az ára magasabb.

Magyarországon egy átlagos háztartás havi villamosenergia fogyasztása a nappali mérőn 230 kWh, ami a jelenlegi árak mellett 8.600 forintos villanyszámlát jelent. Ennek a háztartásnak az éves villamosenergia igényét egy 2,5 kWp teljesítményű – optimális tájolású – Terrán Generon napelemes rendszer képes biztosítani.

Ez azonban csak egy közelítő ár, minden ajánlatot az Ön igényeire szabva, egyedileg készítünk el. Pontos árat a terran-generon.hu oldalon az Ajánlatkérés menüpontra kattintva kérhet.

Milyen garancia vonatkozik a Terrán Generonra?

A Terrán Generon modulok – a legtöbb nagypaneles rendszerrel ellentétben – itthon készülnek és kerülnek összeszerelésre. Ezért bármilyen kérdés, esetleges probléma esetén könnyen és gyorsan elérhető a megoldás. 20 év garanciát vállalunk a Generon napelemes tetőcserepeink teljesítményére.

Mi történik egy elem meghibásodása esetén?

A Generonra nem jellemző a meghibásodás, de ha egy elemnél mégis eltérés érzékelhető, akkor az könnyen cserélhető. További pozitívum, hogy 1 elem meghibásodása nem okozza a teljes kör kiesését. Fontos tudni, hogy egy elem nem megfelelő működése 15 Wp teljesítménykiesést eredményez, ami elenyésző az összteljesítményhez képest, a fogyasztó számára így ez nem jár észlelhető változással.

Kötelező-e megújuló energiaforrás használata?

Az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet alapján a 2022. június 30-a után használatbavételre kerülő épületek energiaigényének 25%-át megújuló energiaforrásból kell fedezni. Ez történhet akár napelem vagy Generon napelemes tetőcserép felhasználásával is.

Utólag is felhelyezhetem a Terrán Generont?

Utólagos felhelyezésre is van lehetőség, de csak abban az esetben, ha az Ön otthona Terrán Rundo vagy Terrán Zenit cserepekkel van fedve, hiszen a Generon kizárólag ezekkel kompatibilis. Ha a tetőfedés korábban más termékekkel történt, akkor ezeket Rundo vagy Zenit cserépre kell cserélni annak érdekében, hogy a Generon felhelyezhető legyen.

Mekkora Generon-rendszer elégíti ki egy háztartás energiaigényét?

Egy átlagos háztartás éves villamosenergia igényét egy 2,5 kWp teljesítményű – optimális tájolású – Terrán Generon napelemes rendszer képes biztosítani.